Cena złota w górę po oczekiwanej decyzji Fed

Początek bieżącego tygodnia na rynkach metali szlachetnych był czasem dominacji strony podażowej i kontynuacji zniżek z poprzedniego tygodnia. Wyjątkiem był pallad, którego notowania kontynuują trend wzrostowy. Z kolei notowania złota, srebra i platyny jeszcze podczas poniedziałkowej sesji notowały spadki. Później ceny tych kruszców ustabilizowały się w oczekiwaniu na środową decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Wydarzenie to nie tylko jest najistotniejsze na rynku złota w skali bieżącego tygodnia, ale wręcz w skali całego miesiąca czy nawet roku. Fed wczoraj podwyższył stopy procentowe w USA o 25 punktów bazowych do zakresu 1,25-1,50%, co było najbardziej oczekiwanym scenariuszem. Jest to już trzecia podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w tym roku, a więc tym samym, Fed zrealizował zapowiadany cel na ten rok. Dodatkowo, Rezerwa Federalna zapowiada utrzymanie procesu zacieśniania polityki monetarnej w USA także w kolejnych latach, prognozując trzy podwyżki stóp procentowych w 2018 r. oraz dwie podwyżki w 2019 r.

Chociaż nie wszyscy głosujący członkowie Fed byli jednogłośni w kwestii podwyżek stóp procentowych, to komentarze dotyczące sytuacji gospodarczej w USA w kontekście prowadzenia dalszej polityki monetarnej były zgodne z oczekiwaniami. Fed zwrócił uwagę na dobrą sytuację na amerykańskim rynku pracy, która ma szanse utrzymać się także w kolejnych latach. Jednocześnie, instytucja ta zwróciła uwagę na niższą od oczekiwań inflację, która wymaga monitorowania z ich strony i w kolejnym roku nadal może nie dotrzeć do celu inflacyjnego Fed na poziomie 2%.

Reakcja złota na decyzję Fed również nie jest zbyt dużą niespodzianką. Wielu inwestorów przed wczorajszą sesją zajęło na tym rynku krótką pozycję właśnie w oczekiwaniu na taką decyzję, co spowodowało zamykanie tych pozycji wczoraj i, tym samym, odbicie notowań złota w górę. Dzisiaj rano cena złota utrzymuje się w okolicach 1260 USD za uncję, czyli najwyżej od tygodnia.

wykres superfundNotowania cen złota YTD, źródło: Teletrader.com

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2017.12.14

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też