Ceny ropy wciąż pod presją podaży

Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przyniósł kontynuację presji podażowej.

Notowania ropy Brent wczoraj przez większość dnia poruszały się poniżej poziomu 51 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI zeszła poniżej poziomu 48 USD za baryłkę. Chociaż w końcówce poniedziałkowej sesji oraz dzisiaj rano notowania tego surowca odbiły w górę, to wciąż poruszają się na poziomach o kilka dolarów niższych niż jeszcze miesiąc temu.

Obecna presja podaży, widoczna na rynku ropy naftowej, wynika z kilku czynników. Po pierwsze, produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych rośnie i wiele wskazuje na to, że ta tendencja potrwa dłużej. Co więcej, utrzymujące się dyskonto ropy amerykańskiej względem surowca europejskiego sprawia, że ropa WTI staje się atrakcyjna cenowo, przez co prognozowany jest także wzrost eksportu tego surowca ze Stanów Zjednoczonych.

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com

Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: Teletrader.com

Po drugie, inwestorzy mają obawy dotyczące skuteczności porozumienia krajów OPEC i non-OPEC w sprawie limitów produkcji ropy naftowej. W weekend spotkał się specjalnie powołany komitet, złożony z ministrów państw produkujących ten surowiec i uczestniczących w postanowieniach z minionego roku.

Większość z uczestników spotkania wyraziła chęć przedłużenia porozumienia ws. cięcia wydobycia na kolejne pół roku, a decyzja ta oficjalnie ma zostać podjęta do końca kwietnia. Jeśli faktycznie do przedłużenia postanowień porozumienia dojdzie, to ten czynnik może wesprzeć notowania ropy naftowej – jednak w przypadku braku takiej decyzji notowania prawdopodobnie osuną się jeszcze niżej w dół.

W końcu po trzecie, zniżka notowań ropy naftowej wynika z coraz większej ostrożności inwestorów finansowych. Jak pokazują dane CFTC, w minionych tygodniach fundusze zmniejszały ilość długich pozycji na rynku ropy naftowej, co pokazuje, że po ogromnym optymizmie sprzed miesiąca nie ma już śladu.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2017.03.28

Mało? Czytaj kolejny wpis...