Ropa pod presją kupujących

Ostatnie dni na rynku ropy naftowej zdecydowanie należały do kupujących. Notowania ropy Brent, które jeszcze dwa tygodnie temu poruszały się poniżej psychologicznego poziomu 50 USD za baryłkę, w poniedziałek oscylowały w okolicach 54 USD za baryłkę, co jest najwyższym poziomem cenowym od połowy kwietnia br.

Ewidentny wzrost optymizmu inwestorów na rynku ropy naftowej wynika przede wszystkim ze zbliżającego się spotkania przedstawicieli krajów OPEC w Wiedniu, zaplanowanego na najbliższy czwartek (25 maja). W austriackiej stolicy delegaci z państw kartelu mają rozmawiać przede wszystkim na temat przedłużenia porozumienia ws. cięcia wydobycia ropy naftowej, obowiązującego od początku tego roku i na razie zatwierdzonego do końca czerwca br.

Notowania cen ropy YTD, źródło: Teletrader.com

Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli krajów OPEC wskazują na to, że porozumienie zostanie przedłużone o dziewięć miesięcy, do końca marca 2018 r. Taką wersję potwierdzili ministrowie energii dwóch kluczowych państw kartelu – Arabii Saudyjskiej oraz Iraku. Z kolei wcześniej o takim rozwiązaniu saudyjski minister rozmawiał ze swoim odpowiednikiem z Rosji, który zaznaczył gotowość tego kraju do dołączenia do porozumienia OPEC. Nie ulega jednak wątpliwości, że mimo chęci ograniczania wydobycia ropy naftowej przez kraje kartelu i Rosję, walka z globalną nadpodażą będzie trudna za sprawą rosnącej produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych.

Nie zmienia to faktu, że do czasu porozumienia notowania ropy naftowej mogą poruszać się pod presją strony popytowej. Ostatnie dane pokazały, że w pierwszej połowie maja fundusze hedgingowe zwiększały swoje długie pozycje na rynku ropy naftowej, najprawdopodobniej właśnie w wyczekiwaniu na rezultaty spotkania OPEC. Oznacza to jednak także, że na rynku ropy naftowej może być szczególnie nerwowo w tym tygodniu, a sama czwartkowa sesja może przynieść dużą zmienność cen, zwłaszcza jeśli pojawią się jakiekolwiek zaskakujące komunikaty z kartelu.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2017.05.23

Mało? Czytaj kolejny wpis...