6 porad jak zapanować nad swoim budżetem

https://youtu.be/jJV8DqKg0js

Czy pieniądze dają moc? No oczywiście, że dają moc i właśnie dzisiaj Ci o tym opowiem. Z pieniędzmi to jest tak, że one przychodzą i wychodzą. Aby dawały nam moc musimy mieć nad tym kontrolę, nad tym ile przychodzi do naszego portfela i ile pieniędzy wychodzi z naszego portfela.

Zadanie dla Ciebie: przez jeden miesiąc, tylko jeden miesiąc, bardzo Cię proszę, nie wyrzucaj paragonów, nie wyrzucaj faktur i usiądź sobie raz w tygodniu i spisz wszystkie swoje wydatki. Możesz wykorzystać do tego Excela, komputer, aplikację na telefonie, wszystko to, co pozwoli Ci zorientować się na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Kiedy już wiesz na czym stoisz, chcę Ci powiedzieć teraz jak możesz w bardzo fajny, skuteczny i szybki sposób zarządzać swoim budżetem domowym. Ja stosuję bardzo prostą i fajną metodę zarządzania pieniędzmi. Każde pieniądze, które zarabiam dzielę na sześć budżetów:

Budżet numer 1 nazywam „budżetem życie” – oznacza to, że przelewam tam co miesiąc 55% tego, co zarabiam. Z tych pieniędzy pokrywam koszty jedzenia, zakupów, utrzymania, czynszu, kupuję też z tych pieniędzy benzynę do swojego samochodu, czyli wszystko to, co ja naprawdę potrzebuję każdego miesiąca mieć, żeby normalnie i fajnie żyć.
Budżet numer 2 nazywam „duże wydatki” – dlatego, że właśnie tam gromadzę pieniądze, żeby móc pojechać na wakacje, żeby kupić aparat fotograficzny, czy też nowy telefon, czyli takie duże wydatki i tam przelewam 10% tego, co zarabiam każdego miesiąca.
Budżet numer 3 to „inwestycje” – tam przelewam także 10% tego, co zarabiam każdego miesiąca. To, moim zdaniem, jest najważniejszy budżet, bo właśnie tam gromadzę pieniądze, aby w przyszłości inwestować i aby zadbać o swoją finansową przyszłość.
Budżet numer 4 to „edukacja” – pewnie zgodzisz się ze mną, że jeśli się nie rozwijamy no to się zwijamy. Bardzo ważne jest to, żebyśmy miała pieniądze na książkę, na kurs, na szkolenie, na wszystko to, co pozwala Ci się rozwijać.
Budżet numer 5 to „przyjemności” – to jest mój ulubiony budżet i jestem pewna, że to będzie także Twój ulubiony budżet. Tam przelewam także 10% tego, co zarabiam i co jest super to jest to, że ja wszystko muszę wydać z tego budżetu w danym miesiącu – cieszmy się, bo pieniądze mają też dawać nam radość.
I ostatni budżet – „dobroczynność” – to 5% moich miesięcznych zarobków. Ja dzielę się pieniędzmi z innymi, bo wiem, że dobro wraca. Gdy już umiesz dobrze zarządzać każdego dnia i każdego miesiąca swoimi pieniędzmi, gdy budżet domowy jest pod Twoją kontrolą to przejdźmy teraz do przyszłości, do tego, żeby zaplanować swoją finansową przyszłość, aby dzisiaj już zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądało Twoje życie za 10, 20 czy 30 lat.
A teraz najtrudniejsze, uwaga! Żartuję oczywiście, moja droga, chciałam Cię zainteresować inwestowaniem. Inwestowanie to jest klucz do sukcesu, do Twojej finansowej, dobrej i spokojnej przyszłości. Nie robi się tego w jeden dzień, zachęcam Cię bardzo serdecznie do tego, abyś szukała wiedzy na temat inwestowania, abyś wchodziła na różne ciekawe serwisy i portale jak na przykład viem.pl, gdzie możesz dostać bardzo dużo darmowej wiedzy na temat inwestowania. Bo inwestowanie tak jak już powiedziałam, to jest Twoja przyszłość, dlatego musisz zainwestować czas, musisz zainwestować już dzisiaj swoje pieniądze, aby nauczyć się, aby dowiedzieć się, jak można pomnażać pieniądze. A potem pozostaje już tylko odwaga, działanie i konsekwencja. Jestem pewna, że sobie świetnie z tym poradzisz, pamiętaj, pieniądze są tylko narzędziem, ale narzędziem, które w Twoich rękach może dać prawdziwą moc Tobie i Twojemu życiu.

Wszystkiego dobrego,
Dominika Nawrocka

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też