Analiza rynku inwestycji - film

https://youtu.be/3G7XfSwNLpc

W ostatnich tygodniach mogliśmy obserwować podwyższoną zmienność na rynkach finansowych. Na przełomie marca i kwietnia zmienność ta koncentrowała się wokół wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz spadkami spółek technologicznych.

Wojna handlowa USA – Chiny

Wszystko rozpoczęło się od tweet’a Donalda Trumpa, który zagroził nałożeniem ceł na produkty technologiczne produkowane w Chinach. Państwo chińskie nie pozostało dłużne i odpowiedziało nałożeniem kontr ceł na niektóre produkty amerykańskie. Po kilku tygodniach nerwowości czas przyniósł uspokojenie nastrojów, głównie z uwagi na pojednawcze wypowiedzi płynące ze strony Chin jak i na przełożenie się tych negocjacji handlowych na poziom poza medialny.

Spadek indeksów spółek technologicznych

Kolejnym tematem, który skupiał uwagę inwestorów były spadki spółek technologicznych, mam na myśli Facebook, Amazon, Google i Teslę. Wszystko zaczęło się od problemów Facebook’a związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa danych, zaś temat zakończył się przesłuchaniem prezesa Facebook’a Marka Zuckerberga przed Senatem Stanów Zjednoczonych. Po kilku tygodniach podwyższonej zmienności kwiecień przyniósł uspokojenie nastrojów i wzrosty zarówno krajowych jak i zagranicznych indeksów. Uspokojenie nastrojów było wynikiem przerzucenia się uwagi inwestorów na fundamenty, które w dalszym ciągu są dobre. Tematem skupiającym w tym momencie uwagę inwestorów jest trwający sezon wyników za pierwszy kwartał na amerykańskim rynku akcji. Około 79% spółek pokazało wyniki lepsze od oczekiwań od konsensusu analityków i inwestorów.

Perspektywy rynków finansowych

Pomimo dobrego zachowania się indeksów w ostatnich tygodniach, zachowałbym dużą dozę ostrożności. Czynniki ryzyka, które wpływały na negatywne wyniki indeksów giełdowych w marcu, cały czas pozostały w grze. Stąd, jeśli miałbym w tym momencie alokować środki na rynku akcyjnym, skupiłbym się głównie na rynku amerykańskim i sektorze spółek technologicznych, które pomimo ostatnich perturbacji mają przed sobą najlepsze perspektywy na kolejne tygodnie i miesiące.

Perspektywy rynku polskiego

Z jednej strony widzę cały czas pozytywne czynniki w postaci wzrostu gospodarczego i poprawę zyskowności spółek, z drugiej jednak strony, z tyłu głowy należy mieć fakt, że krajowy rynek akcji okazał się w ostatnich miesiącach bardzo wrażliwy. Na negatywne czynniki ryzyka, głównie zewnętrzne, jak właśnie wspomniana wcześniej wojna handlowa, stąd zaangażowanie na rynku polskim zachowałbym na naprawdę minimalnym poziomie.

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też