Inwestycje na rynku nieruchomości - film

film_25.04

Perspektywy rynku nieruchomości – Kamil Hajdamowicz

Nieruchomości w ostatnim czasie okazały się jedną z ulubionych inwestycji Polaków. W ostatnich 5 latach średnia sprzedaż mieszkań przez giełdowych deweloperów rosła w tempie 20% rocznie. Ciekawą obserwacją jest zarówno wzrost popytu na kredyt hipoteczny, który w 2017 roku wyniósł około 11% jak również to, że szacunkowo między 50 a 70% mieszkań jest kupowanych za gotówkę. Polacy likwidują swoje depozyty w celu przelewu tych środków na rynek nieruchomości. Składa się na to kilka czynników: po pierwsze stopy procentowe są rekordowo niskie, w tym momencie oprocentowanie depozytów szacujemy na około 1,5-1,7%, gdzie na mieszkaniu, jeśli kupujemy inwestycyjnie pod wynajem, możemy osiągnąć około 4-5% przebitkę, co jest dużą wartością.

Czy warto budować pod wynajem?

W tym momencie, żeby zaplanować mieszkanie na wynajem z rynku pierwotnego trzeba myśleć o perspektywie 2020 roku, bo mniej więcej mieszkania sprzedawane teraz będą w 2020 roku oddane. Zakup tych mieszkań cały czas może być opłacalną inwestycją, zarówno na krótki jak i na długi okres.

Zagrożenia na rynku nieruchomości

Deweloperzy stykają się z wieloma problemami jak m.in.: niedobór gruntów, przedłużona procedura pozwoleń na budowę, jak również wzrost cen materiałów budowlanych i wzrost cen pracy, który jest obserwowany praktycznie na całym rynku.

Inne możliwości inwestowania

W jaki sposób można jeszcze inwestować na rynku poza zakupem mieszkań na wynajem? Jest to nabycie produktów finansowych, które inwestują w rynki nieruchomości – zarówno w nieruchomości komercyjne jak i w nieruchomości mieszkaniowe. Jest to zdecydowanie prostszy sposób na inwestycje na tym rynku, korzystając z obecnie trwającej hossy, która z dużym prawdopodobieństwem będzie trwać w obecnych latach. Rynek nieruchomości może okazać się tym miejscem, w którym będziemy mogli stabilnie alokować nasze środki finansowe.

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też