5 książek o finansach, które warto przeczytać

Jak poprawić swoją sytuację finansową? Kluczem do sukcesu jest umiejętność gromadzenia funduszy. Ktoś, kto więcej zarabia, może mieć gorszą sytuację materialną od osoby, która zarabia znacznie mniej. Nie wiesz, jak korzystnie zarządzać swoim kapitałem? Zastanawiasz się, jak kupić mieszkanie bez męczenia się z kredytem przez resztę życia?

Zainwestuj w swoją finansową edukację. Skorzystasz Ty, Twój portfel i cała rodzina. Przedstawiamy listę 5 książek, dzięki którym zapanujesz nad swoim budżetem i pozbędziesz się niechęci do planowania wydatków.

  • „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, Robert Kiyosaki – autor to amerykański biznesmen i inwestor, który w swoim dorobku ma kilka książek motywacyjnych. Kiyosaki uważa, że  dzieci w szkole są uczone przede wszystkim tego, jak pracować na pieniądze. Nikt im jednak nie pokazuje, co zrobić, żeby pieniądze pracowały dla nich. „Bogaty ojciec, biedny ojciec” to publikacja przedstawiająca dwa różne poglądy na finanse. Prezentuje, czego bogaci o pieniądzach uczą swoje dzieci, a czego biedni. Lekturę polecamy osobom, które chcą zmienić swoje podejście do finansów. Nawet jeśli jesteś laikiem, a nie ekonomistą, nie będziesz mieć problemu ze zrozumieniem toku myślenia autora. Oczywiście Kiyosaki nie prezentuje gotowej recepty na sukces, daje jednak cenne rady, które po wdrożeniu mogą zmienić Twój światopogląd o 180 stopni.
  •  „Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy postępując inaczej”, Andrzej Fesnak – autor udzieli Ci cennych rad. Dowiesz się, co zrobić, żeby zarobione przez Ciebie pieniądze nie przeciekały przez palce. Zgromadzona wiedza pozwala na zdobycie niezależności finansowej. Co więc jest do tego potrzebne? Odpowiedni plan. Autor pokazuje, że członkowie rodziny, którzy przeciętnie zarabiają 5000-8000 zł miesięcznie, łącznie tracą przez całe swoje życie od 800 000 do 1 5000 000 zł. Skąd ta suma? Z kar finansowych, przepłaconych odsetek, niezrealizowanych zysków czy błędnych decyzji. Fesnak uważa, że żadna szkoła nie doprowadzi Cię do dobrobytu i niezależności finansowej – tylko Ty możesz to zrobić. Zdobyte pieniądze pomogą Ci zrealizować marzenia. Autor obnaża też „prawdy objawione”, o których boimy się lub po prostu nie chcemy myśleć – np. to, że jeśli chodzi o emeryturę, nie ma co liczyć na państwo.
  • „Mądry dom, bogaty dom – Inteligencja finansowa w Twoim domu” Witold Wrotek – oszczędzanie dobrze zacząć właśnie od sfery domowej – to jedna z głównych tez autora. Wrotek prosty i przystępny sposób przybliża różne zagadnienia finansowe, które pomogą Ci w ogarnięciu domowego budżetu i wyliczeniu ponoszonych przez Ciebie i Twoją rodzinę kosztów. Pokazuje, jak można zmniejszyć rachunki nawet o 4800 zł rocznie. Wylicza, na czym najłatwiej zaoszczędzić: na wodzie, prądzie i materiałach budowlanych.  Przedstawia twarde dane i przestrzega, mówiąc, że nie można polegać wyłącznie na emocjach. Daje wskazówki, które mogą przyczynić się do oszczędności i udziela porad odnośnie domowych sprzętów. Oprócz tych wszystkich informacji, w książce znajdziesz też rozdziały dotyczące pomnażania pieniędzy, kredytów i inwestycji. Dowiesz się, jak najlepiej oszczędzać na przyszłość i jak będzie wyglądać kwestia Twojej emerytury. „Mądry dom, bogaty dom” to książka, dzięki której odkryjesz popełniane przez siebie błędy i dostrzeżesz szansę na pozyskanie dodatkowych pieniędzy tam, gdzie wcześniej jej nie widziałeś.
  • „Droga do finansowej wolności” Bodo Schäfer – autor pokazuje, jak skutecznie wyjść z dołka finansowego i zdobyć pokaźny majątek.  Pomaga zwalczyć złe nawyki, a także uczy, jak oszczędzać i pomnażać kapitał. Schäfer zauważa, że na drogę do finansowej wolności może wejść każdy. Wystarczy zdobyć odpowiednią rezerwę finansową i zwiększyć swoje dochody. Czy można mu ufać? Jak nikomu innemu. Prywatnie autor zajmuje się doradztwem dla zamożnych inwestorów. Sam znalazł się kiedyś w finansowym dołku, otrząsnął się z niego i zaledwie 4 lata później stanął na nogi, a nawet więcej… osiągnął finansową niezależność. Jego książka może być dla Ciebie impulsem do wprowadzenia zmian w swoim życiu.
  • „Bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie” T. Harv Ecker- co zrobić, żeby być bogatym? Musisz postępować jak bogaty. Przykładowo – Twoja sytuacja finansowa to owoc. Co wg Eckera zrobi biedny? Będzie chciał poprawić owoc? Jak postąpi bogaty? Zajmie się tym, co sprawia, że owoc jest duży, piękny i pyszny – korzeniami. W przypadku finansów te korzenie to Twój schemat myślowy na temat pieniędzy, czyli to, jak je postrzegasz. Autor uważa, że zarządzania pieniędzmi należy uczyć się od początku, od pierwszej złotówki, którą masz w portfelu – nie dopiero wtedy, gdy zgromadzisz większy kapitał.

Co powinieneś zapamiętać po lekturze powyższych pozycji? Nauka o finansach to tak naprawdę nauka o ludzkich zachowania, emocjach i przyzwyczajeniach! Zebrane przez nas książki to cenne drogowskazy, które mogą rozwinąć Twoją wiedzę. Ale to, co zrobisz po ich odłożeniu na półkę, zależy od Ciebie. My możemy Ci pomóc. 

Mało? Czytaj kolejny wpis...