6 sposobów na tańsze OC

Według Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w Polsce około 150 tys. kierowców jeździ bez ważnego OC. Najczęściej przyczyną braku ubezpieczenia jest po prostu jego wysoka cena. W 2016 roku stawki wzrosły aż o 59,1%. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, które pozwalają obniżyć koszt OC nawet o kilkadziesiąt procent.

  • Szukać oszczędności zacznij, kupując auto.

Rodzaj i pojemność silnika, marka, wiek, przebieg, wyposażenie, a nawet liczba drzwi czy intensywność użytkowania. Wszystko to ma wpływ na cenę Twojej składki OC. Wystarczy wysoka pojemność silnika, aby stawka wzrosła. Dlatego kupując swoje wymarzone cztery kółka, zwracaj uwagę na parametry auta. Warto też przed zakupem wyliczyć przewidywaną wysokość składki.

  • Porównaj oferty różnych firm

Wolny rynek jest po Twojej stronie. Najprostszą i najszybszą drogą do znalezienia ubezpieczenia OC tańszego nawet o kilkaset złotych jest porównanie ofert różnych ubezpieczycieli. Jak to zrobić? Wygonie jest skorzystać z multiagencji ubezpieczeniowych i porównywarek internetowych takich jak rankomat.pl czy mfind.pl. Możesz również odezwać się bezpośrednio to towarzystw ubezpieczeniowych, ale to już wymaga większej ilości czasu.

  • Kupuj w pakiecie

Do OC samochodu czasem wystarczy dodać AC, NNW, ubezpieczenie szyb, a wysokość składki powinna się obniżyć. Co ciekawe, na stawkę może mieć wpływ ubezpieczenie Twojego mieszkania czy domu. Jeśli wybierzesz pakiet, otrzymasz kolejne zniżki – w skali roku nawet kilkadziesiąt procent. Wszystko zależy oczywiście od ubezpieczyciela.

  • Korzystaj ze zniżek innych

Ubezpieczyciele traktują młodszych kierowców, jak jeżdżącą katastrofę. Dlatego mogą oni raczej liczyć na podwyższenie składki niż jej obniżenie. Na szczęście jest rozwiązanie. Wystarczy, że współwłaścicielem pojazdu zostanie osoba, która może pochwalić się dłuższą historią bezszkodową. Dzięki temu stawka OC będzie kalkulowana według jej zniżek.

  • Opłać ubezpieczenie w całości

Nawet 10%. Tyle możesz zaoszczędzić, płacąc za OC jednorazowo całą kwotę. Z reguły ubezpieczyciele nie patrzą przychylnie na osoby, które rozkładają płatności na raty – nawet tylko dwie.

  • Poluj na promocje

Skoro w promocji można kupić samochód, czemu tego nie zrobić z ubezpieczeniem. A trzeba przyznać, że towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w ofertach. Na przykład, kupując polisę przez telefon, Internet czy płacąc za nią kartą możesz zaoszczędzić nawet 15%. Mimo promocyjnych cen ofertę warto skonfrontować z agentem ubezpieczeniowym, który bardzo często może zaproponować lepsze rabaty.

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też