„Bądź sobą” i zarabiaj – kulisy pracy Influencerów

Cały dzień nicnierobienia. Pobudka o 11, może nawet o 12. Kawa na balkonie z wieżą Eiffla w tle. A do tego… prezenty od znanych marek, zaproszenia na wernisaże, wystawy i premiery filmowe. Ci influencerzy to mają wspaniałe życie! Serio tak myślisz? Przekonajmy się jak jest naprawdę.

Work and The City

Na pewno pamiętasz – choćby z opowieści żony, przyjaciółki czy siostry – jak Carrie Bradhaw, bohaterka kultowego już „Seksu w wielkim mieście”, pracowała bez większego wysiłku, chodząc na imprezy i spotykając się z przyjaciółkami. Wielu myśli podobnie o pracy influencerów. Bo w sumie… kim w ogóle jest influencer? Leniwcem, który raz na jakiś czas napisze kilka „mentorskich” zdań, czy marketerem umiejętnie wciskającym Ci kolejne niezbędne gadżety?

Mówiąc pokrótce influencer to ktoś, kto kształtuje gust i opinię innych osób. Rozpoznawalny najczęściej tylko w gronie, które interesuje się konkretną tematyką. Musi być wiarygodny i budzić zaufanie. Nie jest kojarzony z ekspertem, ale raczej dobrym kumplem lub przyjacielem dającym rady i rekomendacje usług/produktów.

TAK – influencer chodzi na imprezy, za które często uzyskuje honorarium.
TAK – influencer otrzymuje prezenty i vouchery.
TAK – jedynym źródłem zarobku influencera jest blog, vlog, instagram czy Facebook.

Zazdrościsz? Pomyśl jednak, czy chcesz spędzać po 10–12 h przed komputerem i mierzyć się z komentarzami i powszechnym hejtem? Czy chcesz wstawać o 7 rano, stroić się, malować, stać w upale lub deszczu i czekać na ten jeden moment, kiedy możesz zrobić zdjęcie idealne? Czy chcesz, aby Twoje życie było jak reality show, a Twoje zarobki zależały od tego, czy będziesz uwielbiany przez wystarczająco dużą liczbę osób. Będąc influencerem, jesteś trochę jak zupa pomidorowa – wiele osób musi Cię lubić – a to wbrew pozorom nie takie łatwe.

Be a star

Jeśli chcesz zostać gwiazdą internetu, musisz skoncentrować się na odpowiedniej i „chwytliwej” kreacji. Zastanów się, w czym jesteś dobry, co jest dla Ciebie interesujące – jest Twoją pasją i hobby. Najtrudniej zabłysnąć w świecie mody – influencerów z branży fashion jest już na pęczki – od Macadamian Girl, przez Maffashion, aż po Ekskluzywnego Menela. Podobnie jest w świecie gamerów i blogów lifestylowych. Jeśli jednak lubisz DIY, masz ciekawą pracę, nie jesteś fit lub masz ironiczne poczucie humoru – możesz odnieść sukces. Moda na bycie fit, bio, eko i trendy zaczyna ludzi irytować i wiele osób chciałoby poczytać teksty osób, które są normalne i bez „filtrów” pokazują otaczającą ich rzeczywistość.

Wiesz już, jaka tematyka ma szansę na porwanie tłumów. Teraz czas na kilka faktów, które otworzą Ci oczy i pokażą prawdę o pracy influencerów.

  • Marka, jaką poniekąd staje się influencer, to tak naprawdę prężnie działająca firma z zespołem pracowników. Influencerzy zatrudniają grafików, fotografów, redaktorów, korektorów, programistów, a nawet PR managera.
  • Posty udostępniane na Facebooku czy Instagramie są dokładnie przemyślane i zaplanowane przez tzw. kolegium redakcyjne.
  • 71% influencerów przyznaje, że wstaje między 6 a 8.
  • 33% blogerów pracuje między 9 a 12 h, zaś 37% między 6 a 8 h.
  • Nie każdy bloger, vloger czy gamer zarabia na swojej działalności – udaje się to tylko 5–8%.

Wszystkim wydaje się, że praca influencera jest prosta i przyjemna. Jednak każdy z nich dba o to, żebyśmy zobaczyli tylko to, co jest przez nich przemyślane, zaplanowane, a nawet odegrane. My mamy myśleć, że to prawda… bo nic nie sprzedaje się lepiej niż ładne obrazki. Influencer to praca jak każda inna… tylko z tego etatu nie tak łatwo złożyć wypowiedzenie.

Źródła:
https://simplife.pl/2018/01/14/jak-pracuja-blogerzy/
https://blog.getresponse.pl/zostac-jednym-5-blogerow-ktorzy-utrzymuja-sie-pisania.html

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też