Czy można mieć relacje z pieniędzmi?

Możesz je lubić albo nie lubić. Możesz je chronić albo trwonić. Możesz się ich wystrzegać jak najgorszego wroga albo kochać jak największą miłość swojego życia. Ta relacja układa się w pewien schemat finansowych myśli, zachowań i działań, z jakimi idziesz w życie. Jak pewnie się spodziewasz, dużo od tego zależy.

Odnoszę często wrażenie, że w polskiej mentalności i wychowaniu, jakie wynieśliśmy z domów, przeważają dość skrajne podejścia do pieniędzy. Albo je kochamy, albo nienawidzimy. A jak jest w Twoim przypadku? Jaki masz stosunek do pieniędzy? Na schemat finansowy każdego z nas składa się kombinacja myśli, uczuć i działań w odniesieniu do pieniędzy. Tworzy się on często w wyniku wychowania, jakie otrzymałeś w przeszłości oraz często otoczenia, z którym żyjesz najbliżej. Warto sięgnąć pamięcią i przypomnieć sobie:

  • Jakie nawyki związane z pieniędzmi mieli Twoi rodzice, gdy byłeś małym dzieckiem? Znajdź w pamięci osobno przekonania mamy i osobno taty.
  • Do którego z rodziców lub opiekunów Ci bliżej, jeśli chodzi o podejście do pieniędzy?
  • W jaki sposób te wzorce wpłynęły na Twoje obecne życie finansowe?

Odpowiedzi na te pytania pomogą zdefiniować Twój schemat pieniędzy. Dlaczego jest on tak ważny? Wyobraź sobie sytuację, że otworzyłeś firmę, która świetnie prosperuje. Zacząłeś dysponować takimi pieniędzmi, jakich wcześniej w życiu nie widziałeś. Co się może stać? Jeśli byłeś gotowy na duże pieniądze, przyjmiesz je chętnie i one z Tobą też będą się dobrze czuć. Innymi słowy dalej będą dla ciebie pracować. Jeśli nie byłeś na nie przygotowany i mentalnie uważasz, że nie zasługujesz na nie, to stracisz je szybciej, niż myślisz. Dziwne, a jednak prawdziwe.

Słowa mają moc

Czy zetknęłaś się kiedyś z takimi stwierdzeniami, jak: nie mam pieniędzy, pieniądze nie rosną na drzewach, nie stać mnie, trzeba ciężko pracować, żeby mieć pieniądze, bogaci ludzie to złodzieje i lenie, pieniądze szczęścia nie dają, albo pieniądze, albo szczęście, odkładanie na czarną godzinę, pieniądze są brudne. Jak sądzisz, czy mając takie myśli i przekonania, można wieść szczęśliwe i zamożne życie? Siła werbalnego zaprogramowania skutecznie blokuje wszelkie aktywności mogące zmienić życie na dostatniejsze. Bowiem, jeśli uważasz, że bogaci to źli ludzie, to czy będziesz dążył do wzbogacenia się i wrzucenia Cię do jednego worka z przestępcami? Jednym słowem: uważaj co myślisz i mówisz o pieniądzach.

Ważne, abyś zdał sobie sprawę, jak wygląda Twój schemat pieniędzy zaprogramowany m.in. w dzieciństwie. Warto, abyś miał tego świadomość. To absolutnie pierwszy krok do zmian na lepsze, jeśli nie satysfakcjonuje Cię bieżąca sytuacja finansowa. Następnym ruchem jest poznanie źródeł i zdiagnozowanie przyczyn. Zrozumienie, dlaczego masz akurat taki zestaw przekonań na temat pieniędzy (rodzina, szkoła, otoczenie, wychowawcy, autorytety). Potem ważny i trudny ruch: zaakceptowanie lub oddzielenie się od wyuczonego schematu. Z pełną świadomością podejmujesz decyzję, czy chcesz dalej żyć tak jak w tej chwili, czy zaczynasz pracę na rzecz swojej przyszłości. A w konsekwencji wprowadzasz zupełnie nowe „oprogramowanie”.

Wiemy, że mózg to najdoskonalszy komputer na świecie. A najlepsze jest to, że jesteś jego właścicielem. Wykorzystaj jego moc, aby wzbogacić swoje życie!

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też