Dlaczego kaszmir jest taki drogi?

Przeglądając ubrania w sklepach, masz czasem wrażenie, że ich ceny są mocno przesadzone? Szukasz rzeczy tańszych i cieszysz się, jeśli uda Ci się zaoszczędzić? Świetnie! Jednak takie podejście nie zawsze się opłaca. Są takie ubrania i takie materiały, na których nie warto oszczędzać.

Luksusowa szafa, czyli mało a dobrze

Dobrze skomponowana garderoba nie musi być duża. Wystarczy kilka podstawowych rzeczy, które będą do siebie pasowały, a będziesz wyglądać schludnie, ładnie i elegancko. Ważne jednak, by wybrane przez Ciebie ubrania były dobrej jakości. Dzięki temu będziesz się nimi cieszyć przez długie lata.

Jedną z rzeczy, na którą z całą pewnością warto odłożyć, jest kaszmir. Kaszmirowe swetry, czapki czy szale to obiekty pożądania wielu kobiet, ale też i mężczyzn. Niestety ich cena często jest bardzo wysoka, a co za tym idzie, mało kto może sobie na nie tak po prostu pozwolić.

Kaszmir – diament wśród tkanin

Kaszmir to jednej z najbardziej luksusowych materiałów na świecie. Zawdzięczamy go kozom kaszmirskim, które żyją w trudnych górskich warunkach na zboczach Himalajów. Aby nie marzły, zwierzęta ta wykształciły mechanizm obronny w postaci wyjątkowego puchu, który ogrzewa je podczas mrozów dochodzących nawet do -40 stopni. Kóz się nie strzyże – czeka się aż samoistnie zgubią puch, a następnie zbiera się go ręcznie. Z jednej kozy pozyskuje się ok. 200 g kaszmiru. Żeby zrobić np. sweter, potrzeba puchu z ok. 5-6 zwierząt. Skomplikowany proces pozyskiwania włókien, ograniczona dostępność oraz konieczność ręcznego wykonywania ubrań, sprawia, że kaszmirowa odzież jest bardzo droga. Za sweter z kaszmiru pierwszej jakości trzeba zapłacić ok. 1000 zł. Na kaszmir drugiej jakości wydasz 300-500 zł, ale musisz liczyć się z tym, że włókna zostały wymieszane z angorą.

Jakie są zalety kaszmiru?

  • Jest miękki i lekki
  • Chłonie parę wodną i oddaje ją na zewnątrz
  • Tkanina jest przewiewna i nie gniecie się
  • Kaszmirowe swetry są dużo cieplejsze od tych wykonanych z owczej wełny

Jedwab – jeden z najdroższych materiałów świata

Jedwab to drugi po kaszmirze najbardziej luksusowy materiał, który warto mieć w swojej szafie. Nić jedwabna jest tak cienka, że można z niej utkać mocną tkaninę, która nie przepuszcza powietrza i nie nabiera wody. Jest nierozciągliwy, dobrze trzyma formę i wykazuje dużą odporność na roztocza i pleśń. Jedwab otrzymuje się z kokonu jedwabnika, a jego dużą zaletą jest to, że nie uczula i dobrze trzyma ciepło. Koszt jego produkcji jest jednak bardzo wysoki, co znacząco podwyższa cenę ubrań. Z jedwabiu wykonuje się przede wszystkim chusty, apaszki, eleganckie koszule i wieczorowe sukienki.

Jeśli nie chcesz co chwilę wydawać na kolejne ubrania, które po dwóch praniach wylądują w koszu na śmieci, pomyśl o zainwestowaniu w dobrej jakości materiały. Być może kupisz wtedy tylko 1 lub 2 rzeczy w roku, ale będziesz mieć pewność, że posłużą Ci przez naprawdę długie lata.

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też