Dodatkowe źródła przychodów

Zwykle koncentrujemy się na pozyskaniu i utrzymaniu jednego źródła przychodów. Jeśli jesteśmy w związku, to takich źródeł mamy dwa. Czy to wyczerpuje Twoje możliwości? Zrób prosty rachunek sumienia, czy Twoje aktualne źródła przychodów są szczytem Twoich możliwości?

Często spotykam się z tym, że koncentrujemy się na zmniejszaniu wydatków. Media i blogerzy krzyczą: Polacy za dużo wydają! Choć dla PKB kraju to tylko dobra nowina. A co z przychodami Polaków? Konia z rzędem temu, kto wie skąd Polacy biorą pieniądze. Z pomocą przychodzi Urząd Skarbowy, który raczej wie dużo na ten temat. Sądząc po formularzach podatkowych, wygląda to tak: PIT-36 (m.in. z działalności gospodarczej, innych źródeł) , PIT-36L (podatek liniowy), PIT-37 (umowa o pracę, umowy cywilnoprawne), PIT-38 (dochody kapitałowe), PIT-39 (sprzedaż nieruchomości) oraz PIT-28 (przeznaczony dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtowo). Całkiem ciekawy wachlarz możliwości. Zgodzisz się ze mną?

A jak wygląda dzisiejsza struktura Twoich przychodów? Jest zróżnicowana czy osadzona na jednym źródle? Dlaczego właśnie tak wyglądają dzisiaj Twoje przychody? Jakie są tego przyczyny? Bądź szczery ze sobą i zapisz odpowiedzi. Kiedy będziesz wracać z czasem do tych notatek będziesz mógł zobaczyć co zmienia się w Twoim życiu w tym wymiarze!

A czy myślałeś kiedyś, aby mieć kilka źródeł pieniędzy równocześnie? Znam przypadki, gdy zmniejszenie etatu o ćwierć skutkowało zwiększeniem dochodów. Znajoma dzięki takiej decyzji rozpoczęła realizację projektu marzeń, który również przynosił zyski. Z czasem doprowadziła do tego, że nowy biznes zarabiał już tyle, co dotychczasowy pełen etat, i dzięki temu mogła zupełnie zrezygnować z ciepłej posady. A czy Ty masz taką możliwość?

Znam jeszcze taki przypadek, gdy koleżanka nie musiała długo przekonywać swojego pracodawcy, że dzięki pracy 2 dni z domu wykona tyle samo obowiązków. Okazało się także, że obowiązki służbowe zajęły jej jeszcze mniej czasu, niż sądziła, dzięki czemu mogła zająć się dodatkowymi zajęciami. Z góry zaprzeczę domysłom, że to oszustwo. To nie jest oszustwo, to jest rozsądek.

Chcę Ci pokazać, że sprzedawanie swojego czasu jest wielkim marnotrawstwem zarówno jego samego, jak i potencjalnych zysków. Możesz z odzyskanym czasem zrobić, co zechcesz, ale możesz go także wykorzystać do budowy swoich alternatywnych źródeł przychodów, dzięki czemu zyskujesz więcej gotówki, więcej możliwości zadbania o swoją życiową i finansową przyszłość.

Zobacz, jak możesz zarabiać więcej nie tylko w wyniku podwyżki w pracy, lecz dzięki dodatkowym działaniom już teraz. Kto zabroni Ci pisać wieczorami książkę i następnie czerpać korzyści z jej sprzedaży? Kto zakaże Ci sprzedawać przez internet rękodzieło, które kochasz robić po pracy? Nikt, absolutnie nikt.

Przyjrzyj się poniższym możliwościom, z których korzysta dzisiaj już wiele innych osób. Odpowiedz sobie, jak możesz stworzyć przychód w wybranych kategoriach. Pomyśl, co powinieneś zrobić, aby w każdej z pozycji, móc w perspektywie czasu wygenerować przychód. To jest trudne zadanie, ja wiem. Jeśli podejmiesz się tego wyzwania to sam zobaczysz, że wykreujesz plan działania. Warto! Zaufaj mi.

  • Wynagrodzenie z umowy o pracę, emerytura, stypendium
  • Wynagrodzenie z umów-zleceń, umów o dzieło, na podstawie działalności gospodarczej
  • Oprocentowanie lokat bankowych
  • Przychód z najmu mieszkania i innych nieruchomości, których jesteś właścicielem
  • Dywidenda z rocznego wyniku spółki, gdy posiadasz jej akcje (jesteś akcjonariuszem)
  • Przychód z działalności biznesowej
  • Tantiemy z działalności twórczej
  • Przychód z udzielonych licencji (np. na oprogramowanie komputerowe)
Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też