Dostatnie życie…

Większości z nas emerytura jawi się tak odległa, że tym bardziej nie definiujemy jej przez pryzmat przyszłych miesięcznych przychodów. Ile chcę mieć miesięcznie pieniędzy, gdy skończę 65 lat (albo wcześniej lub później), abym mógł żyć tak, jak sobie tego życzę? Zobacz w 3 krokach, jak dojść do odpowiedzi na tak postawione pytanie.

Ustal swoją wartość netto

Koniecznie musisz zacząć od oszacowania dzisiejszej wartości netto swojego majątku, aby się dowiedzieć, gdzie aktualnie jesteś finansowo. To ważny punkt wyjścia do kolejnych szacunków, bowiem pozwoli obrać dopasowany kierunek dalszych działań.

Wartość netto twojego majątku to twoje aktywa minus ciążące na nich zobowiązania. Aktywa to inwestycje, zgromadzona gotówka, nieruchomości, udziały i wszystko to, co można sprzedać lub wynająć. Natomiast twoje zobowiązania to wszystko, co jesteś jeszcze winien: co zostało na twojej hipotece, inne pożyczki i tak dalej. Wynik, jaki otrzymujesz po odjęciu pozostałych do spłaty zobowiązań od aktualnej wyceny twoich aktywów, to wspomniana wartość netto. Warto sprawdzać wartość swojego majątku raz na rok, aby mieć świadomość, czy przybliżamy się z czasem do postawionych celów, w tym do celu, jakim jest spokojne i zamożne życie na emeryturze.

Wyobraź sobie, jakie będą twoje wydatki emerytalne

Przed tobą zadanie polegające na tym, aby wyobrazić sobie przyszłe wydatki. Jak chcesz, aby wyglądało twoje codzienne życie na emeryturze? Zsumuj swoje miesięczne koszty utrzymania, ale także zastanów się nad tym, jak chcesz żyć na emeryturze. Czy to będzie nadal to samo miejsce, gdzie jesteś dzisiaj? Czy przeprowadzisz się do mniejszego lub większego domu? Czy chcesz podróżować, czy raczej osiąść w spokojnym otoczeniu z dala od zgiełku miasta? Czy będziesz potrzebować prywatnego transportu, czy raczej zamienisz samochód na miejską komunikację lub okazjonalny wynajem? Czy dostępna opieka zdrowotna będzie dla ciebie wystarczająca, czy raczej nie? Czy planujesz wspierać finansowo najbliższych? Co chcesz robić w wolnym czasie? Czy zmieni się twój styl życia, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Bez względu na to, ile masz dzisiaj lat, to jest doskonały moment, aby się zastanowić, jak chciałbyś żyć za 10, 20, 30, 40, a może 50 lat. Bowiem istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że tak, jak to dzisiaj zaplanujesz, właśnie się stanie. Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą ci także dokonać szacunków potrzebnych przychodów właśnie w tej dalekiej perspektywie. A bez nich nie będzie możliwe zaplanowanie drogi do tego celu.

Gdy już z grubsza wiesz, jak będzie wyglądał twój dzień jako wesołego staruszka, to wyraź to jeszcze wysokością pożądanych miesięcznych przychodów. Następnie pomnóż ten miesięczny budżet przez 12, aby oszacować, ile twoja emerytura będzie cię kosztować każdego roku. Następnie pomnóż tę liczbę przez liczbę lat, licząc je od momentu, kiedy zamierzasz przejść na emeryturę. Jeśli będzie to w wieku 65 lat i prawdopodobnie spodziewasz się, że dożyjesz do 90 lat, powinieneś pomnożyć roczny budżet przez 25 lat.

Porównaj swoje oszczędności z tym, czego potrzebujesz na emeryturę

Jeśli z twojej kalkulacji wynika na przykład, że 8000 zł netto to kwota wystarczająca na miesięczne utrzymanie i życie w stylu, jakiego pragniesz, to okazuje się, że rocznie potrzebujesz 96 000 zł netto przychodu. A jeśli pomnożymy to jeszcze przez 25 lat życia na emeryturze (bez pracy zarobkowej), to na swoim koncie do momentu przejścia na emeryturę powinieneś zgromadzić około 2,4 mln zł netto. To oczywiście proste szacunki nieuwzględniające inflacji ani korzyści płynących z procentu składanego.

Zdaję sobie sprawę, że to może niejedną osobę przerazić albo uspokoić. W obu przypadkach chodzi o to samo, o informację, zdefiniowanie celu i ustalenie planu działania! Teraz wiesz, że musisz wybrać najskuteczniejszy, najefektywniejszy finansowo scenariusz inwestycyjny, który w najkrótszym czasie pozwoli ci osiągnąć postawiony cel.

Im szybciej dokonasz tej kalkulacji, tym będziesz miał więcej czasu na realizację planu. I jak zawsze czas może grać po twojej stronie, jeśli potraktujesz go poważnie.

Zoptymalizuj swoją strategię oszczędzania i inwestowania. Zastanów się, czy inwestycje nastawione na zysk kapitałowy pozwolą ci na starość utrzymać się na pożądanym poziomie. A może lepsze będą inwestycje ukierunkowane na dochód pasywny? Jaką masz dzisiaj bazę wynikającą z wartości netto majątku? Zrób wszystko, aby się dowiedzieć jak najwięcej, ustal plan działania i go realizuj.

Powodzenia!

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też