Fizyczny portfel na kryptowaluty – jak to działa?

Co fizyczny portfel na kryptowaluty ma wspólnego z demokracją? Dlaczego w korzystaniu z niego może przydać się laminarka? Jaki wpływ na jego generowanie ma Twoja myszka od laptopa? Aby odpowiedzieć na każde z tych pytań hasłem – „Viem”, przeczytaj nasz artykuł!

Kryptowaluty – dla jednych interesujące źródło inwestycji, dla drugich bańka spekulacyjna. Niezależnie jednak od zdań na ich temat trudno przejść obok nich obojętnie. Z tego też powodu postanowiliśmy przybliżyć Ci pojęcie portfela na kryptowaluty, bez którego nie dokonasz zakupu Bitcoina lub jemu podobnych.

Czym jest portfel na kryptowaluty?

Podobnie, jak zwykły portfel, który teraz pewnie trzymasz w kieszeni lub torebce, służy przede wszystkim do przechowywania wirtualnych walut. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnego odpowiednika umożliwia również dokonywanie transakcji, czyli wysyłanie i odbieranie środków.

W praktyce portfel kryptowalutowy jest plikiem, który zawiera klucze prywatne oraz adresy służące do dokonywania przelewów. Klucze to unikalne ciągi znaków (hasłami) wykorzystywane do potwierdzania wykonywanych operacji. Powinny być dobrze strzeżone.

Adresami natomiast określa się ciągi od 25 do 34 cyfr lub znaków, które umożliwiają identyfikację użytkownika konkretnej sieci (np. sieci Bitcoin). Pełnią funkcję podobną do numerów kont bankowych – podajesz je, aby ktoś mógł przesłać Ci środki. Z tą różnicą, że do każdej transakcji możesz użyć innego.

Jakie są rodzaje portfeli na kryptowaluty?

Swoje wirtualne środki możesz przechowywać na różne sposoby. Dzielą się one na pięć kategorii:

  • komputerowe,
  • mobilne,
  • sprzętowe,
  • przeglądarkowe,
  • fizyczne.

W zależności od wybranego rodzaju portfel przyjmuje inną formę, na co wskazują same nazwy. Można więc zarządzać np. Bitcoinem za pomocą aplikacji komputerowej lub mobilnej. My jednak zgodnie z tytułem artykułu, przybliżymy Ci ostatni z wymienionych rodzajów, czyli portfel fizyczny, zwany częściej papierowym (paper wallet lub cold wallet). Dlaczego właśnie ten?

Odpowiedź nie jest tajemnicą – umiejętnie używany gwarantuje najwyższą jakość bezpieczeństwa Twoich środków. Inne sposoby na przechowywanie kryptowalut jak np. portfele internetowe online są niestety narażone na tak banalny incydent, jak padnięcie serwera (lub co gorsze jego zhakowanie!). W przypadku portfeli hardwarowych zawsze jest ryzyko, że komputer lub laptop zostanie skradziony.

Korzystanie z papierowych portfeli polega na… zapisaniu klucza prywatnego na kartce papieru lub w jakikolwiek inny fizyczny sposób. To potwierdzenie tego, że czasami najprostsze rozwiązania są najlepszymi. Z Paper Walletami jest trochę jak z demokracją – nie są narzędziem idealnym, ale lepszego nie wymyślono.

Jak wygląda korzystanie z papierowych portfeli?

Chociaż kryptowalut jest wiele, to dla większości z nich stworzenie papierowego portfela wygląda bardzo podobnie. W związku z tym niżej przedstawiamy Ci, jak wygenerować portfel dla najsłynniejszej z walut elektronicznych – Bitcoina.

KROK 1

Wejdź na stronę www.bitaddress.org i następnie wykonaj kilkadziesiąt ruchów myszką, aby stworzyć tzw. losowość. Każdy ruch kursora pozostawia zielone kropki, a w centralnej części możesz dostrzec postęp wyrażony w procentach.

bitadress

bitadress

KROK 2
Po wygenerowaniu losowości przechodzisz do zakładki „Paper Wallet”, w której możesz skorzystać m.in. takich opcji jak:

  • generowanie samych adresów zamiast całych obrazków (Hide Art),
  • ustalenie liczby adresów do wygenerowania,
  • szyfrowanie portfela.

Po wybraniu wszystkich, interesujących Cię opcji klikasz „Generate”, potem „Print” i gotowe! Na wydrukowanych portfelach posiadasz dwa QR kody, które umożliwiają dalszą „zabawę” z kryptowalutami.

bitadress

Jak zasilać portfel i wydawać bitcoiny?

To równie proste zadanie. Jednak tu potrzebne są już dodatkowo portfel komputerowy i aplikacja portfelowa. W przypadku doładowywania wystarczy, że zeskanujesz pierwszym z wymienionych narzędzi kod QR podpisany hasłem Load and verify lub wpiszesz adres, na których chcesz wysłać Bitcoiny. Przy wydawaniu natomiast przyda Ci się wspomniana aplikacja portfelowa – z jej pomocą zeskanujesz drugi QR kod o nazwie Spend.

Co jeszcze warto wiedzieć?

To, że kluczem, nie prywatnym, a do sukcesu w obracaniu kryptowalutami jest monitoring portfela. Tylko rzetelna obserwacja pozwoli Ci wyłapać ewentualne podejrzane aktywności.

Dodatkowo pamiętaj, że Paper Wallet nie posiada kopii zapasowej. To znaczy, że jego zgubienie lub zniszczenie jest równoznaczne z utratą środków. Musisz go schować w bezpiecznym miejscu, do którego dostęp masz tylko Ty. Warto go również zabezpieczyć przed wilgocią lub czymkolwiek innym, co mogłoby negatywnie wpłynąć na jego jakość. W jaki sposób? Na przykład przez laminowanie.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda tworzenie portfela papierowego dla innych kryptowalut odwiedź niżej wymienione strony:

Nie ma lepszej nauki niż przeklikanie się z tematem – powodzenia!

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też