Ile jest wart dzisiaj twój majątek?

Przez lata gromadzimy pieniądze, nieruchomości, ruchomości. Pewnie dobrze wiesz, że wartość tego, co posiadasz, zmienia się w czasie. To, co kupiłaś kilka lat temu za 1000 złotych, dzisiaj najprawdopodobniej jest warte mniej. Czy zawsze jest tak samo? Czy może wartość majątku wzrasta? A właściwie co jest tym majątkiem? Pytań jest wiele, zagadek i wątpliwości również. Dlatego skorzystaj z prostej metody, dzięki której będziesz wiedzieć, ile dzisiaj tak naprawdę masz w portfelu!

Zacznijmy od tego, że należy widzieć, czym się dysponuje w swoich finansach osobistych. Przy czym chodzi tu o świadomość nie tylko stanu gotówki na koncie, ale też aktualnej wartości mieszkania czy samochodu, którym jeździmy. W mojej ocenie jest to jedna z kluczowych informacji, dzięki której wiem, jak zarządzać swoimi aktywami i pasywami. Wiem też, czy jestem na drodze do osiągnięcia moich celów finansowych, czy wręcz odwrotnie.

Wartość majątku netto to aktualna wartość majątku pomniejszona o kredyty i inne zobowiązania na nim ciążące.

Pamiętaj!

  • Wartość majątku zmienia się w czasie. Raz na rok badaj jego wartość netto!
  • Wykorzystuj informacje z analizy wartości netto w zdefiniowaniu swoich długoterminowych celów finansowych (np. 1 mln złotych majątku netto do 50. roku życia).
  • Obserwuj ceny rynkowe podobnych do twoich ruchomości lub nieruchomości, aby na bieżąco śledzić zmiany i reagować w przypadku zbyt dużych odchyleń!
  • Dbaj o swój majątek jak o piękny ogród. Obserwuj, reaguj, poprawiaj, pomnażaj, aż osiągniesz oczekiwany przez siebie cel.

Analiza, do jakiej cię namawiam, wymaga raz na pół roku jedynie kartki papieru, długopisu, kalkulatora i dostępu do internetu. Nie tracąc czasu, wypisz, co dzisiaj posiadasz: nieruchomości, samochody, gotówkę, akcje, obligacje, fundusze i inne. Jeśli dysponujesz przedmiotami o znacznej wartości rynkowej, takimi jak dzieła sztuki, cenne meble, kruszec, również to wymień. Tu jednak kryje się jedna pułapka: do listy możesz dopisać jedynie te rzeczy, na które dzisiaj realnie możesz znaleźć kupca. Jeśli coś ma wartość, nie myl jej z wartością emocjonalną. Do pieniędzy podchodzimy na chłodno i pragmatycznie.

Następny krok: sprawdź dokładnie, ile dzisiaj otrzymałabyś za każdą z wymienionych rzeczy, gdybyś zdecydowała się na ich sprzedanie (ile dostaniesz np. za mieszkanie, za samochód, za akcje – za wszystko z osobna z tego, co wyżej wypisałaś jako swój majątek). I właśnie teraz świetnie przydadzą się twoje talenty, z których korzystasz przy łowieniu okazji na wyprzedażach. Prześledź dokładnie serwisy ogłoszeniowe, portale aukcyjne, media i fora internetowe i zbierz informacje, w jakiej cenie mogłabyś dzisiaj prawdopodobnie sprzedać na rynku daną rzecz. Nie interesują cię najniższe lub najwyższe ceny, ale te najczęściej się pojawiające i powtarzające.

Doskonale! Już masz na swojej kartce spis rzeczy składających się na twój majątek i ceny (najlepiej transakcyjne), za które dzisiaj miałabyś największe szanse je sprzedać. Od tej wartości odejmij zobowiązania, jakie ciążą na mieszkaniu, na samochodzie (kredyty, leasingi).

Przykład

Mieszkanie 2-pokojowe na Mokotowie w Warszawie (50 metrów kwadratowych)

  • Dzisiaj na rynku można je sprzedać za około 7 tys. złotych za metr kwadratowy, czyli razem 350 tys. złotych.
  • Kupiłaś je kilka lat temu za 280 tys. złotych i sfinansowałaś zakup kredytem na 100% ceny zakupu. Dzisiaj pozostało do spłaty 180 tys. złotych.
  • Odejmujesz teraz od dzisiejszej rynkowej ceny 350 tys. złotych pozostałe do spłaty 180 tys. złotych. Otrzymujesz różnicę 170 tys. złotych.

Dzisiejsza wartość twojego mieszkania netto wynosi 170 tys. złotych. Taką dysponowałabyś dzisiaj gotówką, gdybyś zdecydowała się sprzedać mieszkanie i spłacić pozostały kredyt. Jak już pewnie sama widzisz, ta kwota będzie się zmieniała w zależności od wartości mieszkania w danym momencie i kwoty pozostałej do spłaty zadłużenia.

Zobaczmy, co jeszcze jest w twoim portfelu…

Załóżmy, że masz na koncie i lokatach 30 tys. złotych i jeszcze samochód, którego dzisiejsza wartość to już tylko 40 tys. złotych (minus 10 tys. złotych kredytu) oraz fundusz emerytalny i na nim 60 tys. złotych. Jak teraz kształtuje się wartość twojego majątku netto wraz z mieszkaniem?

Majątek

Dzisiejsza wartość rynkowa w złotych

Wartość zobowiązaniaw złotych (np. kwota kredytu do spłacenia)

Różnica w złotych (wartość rynkowa – kwota zobowiązania)

Mieszkanie

350 000

180 000

170 000

Samochód

40 000

10 000

30 000

Gotówka

50 000

0

50 000

Fundusz emerytalny

60 000

0

60 000

RAZEM

500 000

190 000

310 000

Kwota 310 tys. złotych, jaką otrzymałaś po zsumowaniu, stanowi wartość twojego majątku netto. Taki jest stan na dzisiaj. A jaki będzie za pół roku lub za rok?

Wierzę, że i ty dzięki tym liczbom będziesz widzieć więcej i wyraźniej. Wiem też, że dzięki temu będziesz świadomiej podejmować decyzje finansowe, aby doprowadzić do osiągnięcia wszystkich swoich celów życiowych, w tym finansowych.

Tak trzymaj!

Dominika Nawrocka

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też