Inwestowanie w nieruchomości, czy to się opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości należy do moich ulubionych. Mam wielką przyjemność, kiedy widzę, że wartość moich mieszkań na wynajem rośnie, dochód pasywny się powiększa i plan emerytalny konsekwentnie się realizuje.

Proponuję Ci inwestowanie w nieruchomości, ponieważ jest to dość proste, stabilne i idealne rozwiązanie dla osób, które stronią od innych form inwestowania swoich pieniędzy. O nieruchomości należy dbać, dobrze nimi zarządzać, są wdzięczne do nauki i starzeją się powoli. Co miesiąc pieniądze płyną do mojej kieszeni, lokatorzy spłacają pożyczony od banku kapitał, wartość majątku rośnie, dochód pasywny się powiększa, do tego jeszcze bezcenna nauka i doświadczenie. Można powiedzieć, że to plan bez wad!

Jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach, dlatego zanim wydasz pieniądze np. na mieszkanie na najem, to trzeba to poprzedzić licznymi działaniami oraz znaleźć odpowiedź na pytania, w tym jedno kluczowe: Jaki masz cel? Po co chcesz inwestować w nieruchomości?

Samo posiadanie mieszkań, garaży czy nawet całych budynków, żeby stały i się kurzyły, jest antycelem – to wiemy. Pieniądze wkładane w nieruchomości mają dawać kolejne w postaci zysku ze sprzedaży (kupujesz tanio, sprzedajesz drożej) albo z cyklicznego (miesięcznego) czynszu (przepływ pieniężny z najmu). Kolejne pytania, które pojawiają się w związku z inwestowanie w nieruchomości to m.in. Skąd wziąć kapitał na zakup nieruchomości? Którą nieruchomość wybrać do kupna? Gdzie ta nieruchomość powinna się znajdować? Za jaką kwotę ją kupić i za ile wynająć? I jak zawsze z pomocą przychodzą liczby i kalkulator, bo przed tak ważną decyzją trzeba wszystko skrupulatnie przeliczyć. Pamiętaj, inwestowanie polega na pomnażaniu, a nie na wydawaniu pieniędzy.

Grałaś kiedyś w Monopoly?

To jest gra o nieruchomościach! Dzięki grze uczysz się kupować domy, które z czasem sprzedajesz i kupujesz większe nieruchomości – hotele. Po co? Dla większego zysku z najmu! Kiedy popatrzysz na tę grę, jak na trening na sucho przed swoją pierwszą inwestycją, dostrzeżesz w niej strategie stosowane na całym świecie od setek lat! Dowiesz się, że inwestowanie w nieruchomości wymaga czasu, dyscypliny i szeroko otwartych oczu i uszu, żeby wyłapywać okazje. Czy są jakieś wady? Zadłużanie, a tego za bardzo nie lubimy.

Z finansowego punktu widzenia pochodzenie pieniędzy, za które kupujesz nieruchomość na najem nie ma znaczenia. Jednak z twojego osobistego punktu widzenia, ma i to duże. Możesz za wszystkie oszczędności życia kupić jedną nieruchomość albo nawet kilka. Jak to możliwe? Jak się okazuje jest wiele opcji na finansowanie takich inwestycji. Możesz wziąć kredyt hipoteczny zabezpieczony na nieruchomości i twoim wynagrodzeniu. Możesz też przygotować biznes plan na większą skalę inwestycji i tak postarać się o kredyt bankowy. Istnieje także opcja zebrania gotówki od kilku wspólników i kupienia lub wybudowania nawet całego budynku.

Jak widzisz dzięki inwestowaniu w nieruchomości możesz zrealizować swoje cele finansowe szybciej lub wolniej. Zależy to od posiadanych środków lub możliwości ich pozyskania. Od doboru odpowiednich nieruchomości i ich zarządzania. Od skrupulatnego planu inwestycyjnego zorientowanego na zysk. Tyle i aż tyle!

Serdecznie polecam!

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też