Jak stworzyć blog, który będzie na siebie zarabiać?

Przeglądając różne blogi, często można dojść do wniosku, że nie są one pisane tylko z pasji, z chęci podzielenia się swoimi wrażeniami, a traktowane są też jako pomysł na biznes online. I w sumie nic w tym złego. Skoro są firmy, które takiego rodzaju biznes online wspomagają, to naturalnym będzie coraz większy ruch na rynku blogerów.

Ale załóżmy, że blog to pomysł na biznes w internecie. Co wtedy? Gdzie zacząć? W jaki sposób można na tym zarobić? W ogóle można się z tego utrzymać? Postaramy się odpowiedzieć w kilku krótkich zdaniach.

Sam pomysł założenia bloga tylko dla celów zarobkowych, albo traktowanie go jako wyłączny sposób na zarabianie w Internecie, z reguły nie jest wystarczający. Do zarabiania przez Internet poprzez prowadzenie bloga potrzeba wytrwałości, znajomości trendów, znajomości technik e-marketingu czy chociażby psychologii odbiorcy.

Rozbijmy blogowy biznes online na części pierwsze:

 • pomysł, temat, pasja – pisząc o rzeczach, o których nic nie wiemy, nie uda się dotrzeć do dużego grona odbiorców;
 • AdSense – najprostsze narzędzie do zarabiana w Internecie. Czas się z nim zaprzyjaźnić;
 • programy partnerskie – zakładamy, że tematyka bloga jest na tyle ciekawa i „trenduje”, że zgłaszają się do nas firmy, które chcą promować swoje produkty i usługi przez nasze wpisy;
 • bezpośrednia współpraca z reklamodawcami – żaden e-biznes nie jest w stanie przeżyć bez reklam; każda propozycja zareklamowania na blogu, napisania artykułu sponsorowanego, będzie wartością dodaną;
 • banery – jeśli nasz blog generuje duży ruch, oferty wprowadzenia banerów same do nas przyjdą.

Przez wszystkie powyższe możemy powiedzieć, że biznes elektroniczny zarabia na siebie bezpośrednio. Czyli samo prowadzenie własnego e-biznesu, w tym przypadku bloga, generuje przychód.

Ale jest bardziej istotna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę – jest to budowanie marki i wiarygodności wśród potencjalnych klientów. Ten proces jest jednak długotrwały i wymaga wiele samozaparcia, pasji i wiary w biznes w Internecie. Efekt jednak jest zdecydowanie bardziej korzystny.

Co zatem zrobić, żeby nasz biznes online zaczął przynosić dochody?

 1. Wybierz branżę, w której chcesz pisać; najlepiej, jeśli będziesz czuł się w tej branży swobodnie;

 2. Określ, w jaki sposób chcesz zarabiać
 • AdSense – tutaj największe znaczenie będzie miał ruch na Twoim blogu,
 • Programy partnerskie – promocja produktów poprzez ich recenzję i linkowanie do sklepu,
 • Promocja własnych usług czy produktów; w gruncie rzeczy najtrudniejsza z możliwości, jednak dla większych firm zdecydowanie najkorzystniejsza.
 1. Działaj!

Zarabianie przez Internet, tworząc jedynie bloga, jest coraz trudniejsze. Popularność zdobywają vlogi, wykorzystywane są też inne platformy, jak Twitter, Facebook, Instagram. Samo blogowanie traktowane jako cykliczne dodawanie wpisów na stronie coraz bardziej wydaje się nieefektywne jako biznes internetowy. Jednak ciągle mamy wiele blogów z ogromną liczbą użytkowników. Więc nie jest za późno i mając dobry pomysł, pasję oraz ogromną cierpliwość, można nadal traktować blog jako dobry sposób na własny e-biznes.

Mało? Czytaj kolejny wpis...