Jak tanio kupować wakacje, by były tymi wymarzonymi?

Jesień i zima to pory roku, które zdecydowanie nas nie rozpieszczają. Deszcz, wiatr, nagłe opady śniegu i z dnia na dzień coraz niższa temperatura. W takich momentach myślisz o słońcu, palmach, ciepłych krajach i wakacjach. Nagle zaczynasz zastanawiać się nad swoim urlopem. Czy można kupić wycieczkę i nie przepłacić? Czy to w ogóle możliwe? Poświęć chwilę na garść naszych podpowiedzi i już dziś ciesz się tym, co będzie.

W poszukiwaniu atrakcyjnej oferty

Urlop to czas, który zdarza się raz, czasem dwa razy w roku. Dlatego warto dobrze wydać pieniądze i tak sobie zorganizować te przyjemne chwile odpoczynku, by były niezapomniane. Nie oznacza to jednak, że musisz wydać fortunę. Wręcz przeciwnie! Wakacje będą lepiej smakować, gdy będziesz mieć świadomość, że udało Ci się oszczędzić.

Jak więc kupić wycieczkę i nie przepłacić? Nie ma jednej prostej metody, która sprawdzi się za każdym razem. Wszystko zależy od tego, gdzie chcesz jechać, w jakim terminie i w jakich okolicznościach. Chcesz oszczędzić? Zrezygnuj z urlopu w tradycyjnym sezonie wakacyjnym.

First vs. Last Minute

Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje, dobrze się zastanów, czego oczekujesz od swojego wyjazdu. Marzysz o podróży w konkretny zakątek świata? Zacznij szukać już dziś i kup wycieczkę w ofercie First Minute. Wolisz spontaniczne wypady bez zbędnego planowania? Wstrzymaj się i poczekaj na Last Minute.

Czym różnią się od siebie te dwie oferty? First Minute to pierwsza promocja, która zazwyczaj obowiązuje na pół roku przed planowanym wylotem. Zaczyna się już w listopadzie i trwa przeważnie do końca lutego. Z kolei na wyjazd Last Minute musisz zdecydować się szybko i to najlepiej z uprzednio spakowaną walizką. Są to oferty wycieczek, na które nie zebrała się odpowiednia liczba turystów. Niestety liczba kierunków jest znacznie ograniczona i najczęściej są to Turcja, Egipt oraz Tunezja.

Wymarzone tanie wakacje

Z roku na rok wyjazdów typu Last Minute jest coraz mniej. Czym jest to spowodowane? Sytuacją na świecie – częstymi atakami terrorystycznymi, wojną w Syrii i problemem z uchodźcami. Biura podróży boją się tego, co się wydarzy i wykupują znacznie mniej miejsc dla swoich klientów. Wycieczki szybko się sprzedają i nie ma czego przeceniać.

Jeśli więc koniecznie chcesz jechać na wakacje w lipcu lub sierpniu, zdecyduj się na zakup wycieczki First Minute. Jakie są jej plusy?

  • Duży wybór kierunków, hoteli i terminów
  • Wybierasz miejsce, które naprawdę Cię interesuje
  • Masz zagwarantowaną najniższą cenę – w razie większej obniżki, Twoja umowa zostanie skorygowana
  • Otrzymujesz dodatkowe bonusy – darmowe wycieczki fakultatywne, zniżkę na dziecko czy dodatkowe ubezpieczenie

Minusem za to jest czas. Jeśli chcesz skorzystać z tej oferty, o wakacjach musisz pomyśleć już zimą.

W przypadku, gdy nie masz pomysłu na konkretną podróż, a termin urlopu też nie jest Ci bliżej znany, poczekaj na Last Minute. Jest jedno „ale”. Nie będzie to raczej hotel najwyższych standardów, ani kierunek, który nagle przyszedł Ci do głowy. Sprawa jest prosta. W ofertach Last Minute nie marudzisz i bierzesz to, co jest w promocji. Ale przecież i to może mieć swój urok, prawda? 

Lato zimą, czyli wakacje w ciepłych krajach

W lipcu czy sierpniu często trudno uzgodnić grafik urlopowy z kolegami z pracy. Zimą można za to liczyć na drobinę dłuższy urlop. Zapomnij jednak o wyjeździe w grudniu, zwłaszcza w okresie świątecznym i sylwestrowym. Wtedy wszystkie kurorty są oblegane, a ceny szybują niebotycznie do góry. Za to druga połowa stycznia i czas aż do pierwszej połowy marca to idealny moment na zimowy urlop. Możesz oczywiście wybrać się do Polski, ale musisz liczyć się z kapryśną pogodą. Innym wyjściem są narty w Alpach. Jeśli jednak nie przepadasz za śniegiem lub mrozem i marzy Ci się duża dawka słońca, wybierz się na urlop do ciepłych krajów. Kierunki, które warto wziąć pod uwagę to ciepła Australia, Daleki Wschód i Indie. Polecane są również: Egipt, Tunezja, Turcja, Madera i Wyspy Kanaryjskie. Zalety? Z pewnością będzie dużo taniej. Na przykład za wakacje na Teneryfie można zapłacić połowę mniej niż w sezonie letnim. Dodatkowo – co może być najważniejszą zaletą – odpoczniesz od tłumu i zgiełku, a na obejrzenie atrakcji turystycznych nie będziesz czekać wielu długich godzin.

I pamiętaj…

… trudno zabezpieczyć się przed niektórymi zagrożeniami, np. plajtą biura podróży. Nikt nie da Ci gwarancji, że kondycja finansowa organizatora nagle nie ulegnie zmianie. Jednak, jeśli chcesz poczuć się pewniej, wybieraj duże i znane biura. A przed wykupieniem wyjazdu, sprawdź, czy organizator posiada aktualny Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Gwarancję Ubezpieczeniową, która obejmuje okres planowanego przez Ciebie urlopu.

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też