Małe jest w cenie – zastój na rynku dużych mieszkań

Własne cztery kąty to marzenie wielu młodych Polaków. Rosnące zarobki, niskie bezrobocie i równie niskie stopy procentowe – wszystko to sprawiło, że pierwszy kwartał 2018 roku był rekordowy w historii branży deweloperskiej. Jakie mieszkania wybierają Polacy, jak sytuacja może się zmienić w najbliższym czasie i dlaczego największą popularnością cieszą się małe metraże? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule.

Umarł król, niech żyje król!

Funkcjonujący w Polsce od 2014 roku program „Mieszkanie dla Młodych”, który wspierał zakup własnego mieszkania, cieszył się ogromną popularnością wśród młodych ludzi. Od 2014 roku z programu skorzystało łącznie 110 tysięcy ludzi, a ponad 70% beneficjentów stanowiły osoby nieposiadające potomstwa. O tym, jak wielką popularnością cieszył się program, najlepiej oddają liczby – w pierwszym dniu składania wniosków na rok 2018, rozdysponowano całe 381 milionów, które zaplanowano na ten rok i w ten sposób program stał się melodią przeszłości. Jaki wpływ miało „Mieszkanie dla Młodych” na sytuację na rynku nieruchomości? Taki, jak zakładano, czyli powstało wiele nowych inwestycji mieszkaniowych, a deweloperzy, widząc zwiększony popyt oraz dużą chłonność rynku, nie tylko zaczęli budować więcej i częściej, ale również zwiększyli zakres swojej działalności.

Stary program szybko został zastąpiony nowym pomysłem rządu – programem „Mieszkanie+”, który ma wspierać osoby pragnących wynająć mieszkanie w atrakcyjnej cenie. Według ekspertów może to w dłuższej perspektywie przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów najmu, co z kolei przełoży się na większą dostępność mieszkań. Jest to o tyle istotne, że Polska wciąż należy do Państw o największym deficycie mieszkaniowym. Najgorzej sytuacja wygląda w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Trójmiasto. Ma to związek z faktem, że w największych aglomeracjach jest coraz mniej terenów dostępnych pod budowę, a regularnie zwiększająca się liczba mieszkańców sprawia, że popyt przewyższa podaż, przyczyniając się jednocześnie do wzrostu cen.

Małe jest piękne

Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego, zarobki w Polsce w 2017 roku były wyższe o średnio 6,3% w stosunku do dochodów z roku 2016. W ciągu 10 lat średnia pensja brutto wzrosła o niemal 1600 zł, co naturalnie ma przełożenie na fakt, że coraz więcej Polaków może sobie pozwolić na wzięciu kredytu hipotecznego, a co za tym idzie – zakup własnego mieszkania. Mimo tego nabywcy wciąż szukają nieruchomości o powierzchni do 50 mkw. Wpływ ma na to oczywiście cena. Pomimo faktu, że cena za jeden metr kwadratowy jest niższa w przypadku dużych lokali, to koszt całkowity dużo większy i przy zakupie mieszkania o powierzchni 100 mkw, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu nawet jednego miliona złotych.

Życie na niskiej stopie

W 2017 roku mieszkańcy wydali na zakup mieszkań niemal 19 miliardów złotych. Wynik ten jest wyższy o 25% od tego z roku 2016 i ponad 3 razy wyższy niż w 2012 roku. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają niskie stopy procentowe, które w naturalny sposób zachęcają ludzi do inwestowania w nieruchomości zamiast trzymania pieniędzy na lokacie. Podjęta w lipcu tego roku decyzja Rady Polityki Pieniężnej o niezmienianiu wysokości stóp procentowych może być wyraźnym bodźcem dla osób, które rozważały zakup własnych czterech kątów.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi sugerują, że obecne podejście do inwestowania w lokale o mniejszej powierzchni się nie zmieni. Na mieszkania o większej powierzchni wciąż decydować się Ci najbardziej zamożni, podczas gdy Ci nieco mniej wybiorą nieco mniejszy metraż lub postawią na własny dom na przedmieściach.  Jak się rozwinie sytuacja w przeciągu najbliższych lat i czy rządowi uda się zmniejszyć deficyt mieszkaniowy w Polsce, dzięki programowi „Mieszkanie+”? Na odpowiedzi przyjdzie nam trochę poczekać, ale pewne jest jedno – coraz więcej Polaków zamienia swoje marzenia o własnych czterech kątach w realne cele.

 

Źródła:

https://www.polskieradio.pl/42/259/Artykul/2077681,Mieszkania-ida-glownie-za-gotowke-Rynek-napedzaja-bardzo-niskie-stopy-procentowe

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Komu-sluza-niskie-stopy-procentowe-2776767.html

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stopy-procentowe-decyzja-rpp-nbp,117,0,2410869.html

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Deweloperski-boom-najlepszy-kwartal-w-historii-7591458.html?utm_source=twitter.com&utm_medium=sm&utm_campaign=socialtt

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Hipoteczne-rekordy-takiej-sprzedazy-nie-bylo-od-2011-r-7591129.html

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zastoj-na-rynku-duzych-mieszkan-7592187.html

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też