Metody uśredniania

Strategii inwestowania jest bardzo wiele i w gruncie rzeczy nie ma jednej, idealnej dla każdego koncepcji. Istnieje jednak droga tzw. uśredniania (ang. DCA, Dollar Cost Averaging), którą z czystym sumieniem można polecić każdemu początkującemu inwestorowi. Jest ona równocześnie świetną strategią na przeczekanie bessy.

Koncepcja uśredniania cen zakupu

Każda giełda oraz inwestowanie opierają się na banalnej zasadzie: kupić tanio, sprzedać drogo. Nie jest to jednak takie proste, jeśli weźmiemy pod uwagę ilość szczegółowych analiz, jakie musimy przeprowadzić, a także wiedzy, którą należy zdobyć, aby swobodnie poruszać się w środowisku giełdowym. Dlatego początkujący, stosujący mało agresywne metody inwestowania gracze, powinni zainteresować się strategią uśredniania. U jej podstaw leży cykliczny zakup papierów wartościowych, zawsze za taką samą sumę. Strategię uśredniania można zatem porównać do zakupów na raty. Dzięki takiemu podejściu można skutecznie zminimalizować ryzyko szybkiej utraty wartości inwestycji. Ponadto zakup jednorazowy akcji może znacząco uszczuplić budżet inwestora. Strategia uśredniania rozkłada ryzyko w czasie, nawet w przypadku zakupu na rynkach spadających.

Zalety i wady strategii uśredniania

„Ratalne” zakupy na giełdzie z zastosowaniem strategii uśredniania przynosi sporo korzyści i jest polecana każdemu początkującemu lub nie dysponującemu czasem na szczegółowe analizy inwestorowi. Podstawowe zalety tej strategii to:

  • rozłożenie inwestycji w czasie – nie ma potrzeby inwestowania całego kapitału jednorazowo,
  • uniknięcie ryzyka gwałtownej utraty wartości instrumentów –możemy spokojnie doczekać, aż rynek się odbije;

Inwestowanie bazujące na strategii uśredniania jest doskonałym sposobem na grę na giełdzie dla początkujących inwestorów, którzy nie posiadają wystarczającej wiedzy oraz możliwości przeprowadzania ciągłych szczegółowych analiz. Nie da się również ukryć, że jest to strategia należąca do mniej agresywnych, co powoduje, że nie będzie ona generowała dużych zysków. Ważne jest jednak to, że tak jak każdą inną, strategię uśredniania można modyfikować. Dobrym sposobem na osiągnięcie wyższych zysków z inwestycji jest zakupienie dodatkowych aktywów w czasie bessy. Dzięki temu, po odbiciu się rynku, dysponować będziemy zdecydowanie większym portfelem, z którego podczas hossy można będzie realizować najwyższe zyski.

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też