VAT bez wad? Szykują się zmiany

Nikt nie lubi podatków, a zwłaszcza… związanego z nimi chaosu. Bo niby czemu za musztardę płacimy 23% VAT, a za sos musztardowy 8%? Na to pytanie chyba nikt nie potrafi mądrze odpowiedzieć. Dlatego ustawodawca postanowił wprowadzić kilka zmian. Jakich? Przekonaj się, czytając nasz artykuł!

Zniknie część problemów

Jak wspomnieliśmy już na początku w wielu produktach pojawiają się rozbieżności podatkowe, które nie mają żadnego uzasadnienia. Przykłady? Za brzoskwinię płacimy VAT w wysokości 5%, ale za banana jest to już 8%. I można dociekać, czy ma na to wpływ krzywizna owocu, czy może żółty kolor. Odpowiedzi próżno szukać, a takich przypadków jest znacznie więcej. Chipsy ziemniaczane opodatkowano 8-procentową stawką, ale chipsy kukurydziane stawką 23-procentową. Jak widać w obowiązującej matrycy VAT panuje bałagan, dlatego rząd chce przypisać nowe, ujednolicone stawki VAT, które wyeliminują obecne rozbieżności. Początkowo zapowiadano, że zmiany zostaną wprowadzone od 1-go stycznia 2019 r., ale ze względu na czas pozostały do końca roku, raczej nie możemy na to liczyć. Na szybkie ujednolicenie podatków naciskają przede wszystkim wydawcy, którzy od lat domagają się obniżenia VAT-u na e-prasę i e-książki. Obecnie e-wydawnictwa opodatkowane są stawką 23-procentową, a książki i czasopisma drukowane stawką 8- i 5-procentową.

Akcyza na e-papierosy i NIP na paragonie

Ministerstwo Finansów przygotowało też kilka nowości. Na paragonach osób upoważnionych do otrzymywania faktury, pojawi się NIP lub inny numer, za pomocą którego są one identyfikowane na potrzeby podatkowe. Działanie to ma na celu eliminowanie wystawiania faktur na paragony innych klientów i tym samym zawyżania odliczeń VAT.

Ustawodawca postanowił wziąć się też za coraz potężniejszy rynek e-papierosów i od 2019 roku wprowadza akcyzę na płyny do e-papierosów, czyli tzw. liquidy. Producenci będą tym samym zobowiązani do banderolowania produktów i poniesienia kosztów legalizacji zbiorników do magazynowania płynów do e-papierosów. 

Koniec z deklaracjami PIT

Pamiętasz jak co roku martwiłeś się, żeby zdążyć na czas? Teraz możesz o tym zapomnieć, bo urzędnicy zrobią to za Ciebie. Deklaracje PIT-37 i PIT-38 zostaną wypełnione i udostępnione elektronicznie w oparciu o ubiegłoroczne deklaracje oraz te otrzymane od płatników. E-PIT będziesz mógł zobaczyć na Portalu Podatkowym po uwierzytelnieniu bezpłatnym Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi – dane identyfikacyjne podatnika i kwoty przychodów z poszczególnych pozycji od płatników PIT-11, PIT-8C i PIT-40A. PIT będziesz mógł zaakceptować lub wprowadzić do niego zmiany, np. 1% czy dodatkowe odliczenia. Własny E-PIT będzie można oglądać od 15 lutego 2019 r.

Przedstawiliśmy tylko kilka najbardziej klarownych i znaczących zmian podatkowych, jakie czekają nas w 2019 roku. Musisz jednak wiedzieć, że jest ich znacznie więcej. Czy wszystkie zostaną wprowadzone już w styczniu? Czas pokaże! Miejmy nadzieję, że VAT rzeczywiście będzie bez wad, a przynajmniej bez tych największych. 

Mało? Czytaj kolejny wpis...