WIBOR – skrót, od którego zależy oprocentowanie kredytów

Zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu? A może już spłacasz jego raty? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, powinieneś „zaprzyjaźnić się” ze skrótem WIBOR. Podpowiadamy, czym jest oraz przedstawiamy garść niezbędnych informacji.

WIBOR, czyli co to takiego

Z angielskiego Warsaw Interbank Offered Rate, czyli w dosłownym tłumaczeniu warszawska międzybankowa stopa referencyjna. WIBOR, nazywany też stopą rynkową, jest obowiązującym od 1991 roku wskaźnikiem, który określa oprocentowanie pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Innymi słowy, jest to kwota, po jakiej bank pożycza pieniądze innemu bankowi na określony czas.

Kto i w jaki sposób ustala jego wysokość

Wysokość WIBOR-u może mieć wpływ na kondycję finansową przeciętnego Kowalskiego – jego budżet domowy i wysokość płaconej przez niego raty np. kredytu mieszkaniowego. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób jest ustalany.

  • Za określenie poziomu wskaźnika odpowiada ACI Polska (Stowarzyszenie Rynków Finansowych) i Agent Kalkulacyjny, czyli firma odpowiedzialna za rozpowszechnianie informacji.
  • WIBOR jest ustalany w każdy dzień roboczy na podstawie ofert składanych przez przedstawicieli banków, wyłonionych w wyniku konkursu. Żeby była możliwość określenia stopy referencyjnej, do ACI musi wpłynąć minimum 6 ofert.
  • Odrzucane są dwie najwyższe i dwie najniższe oferty – tak, aby jak najlepiej uśrednić wartość wskaźnika proponowanego przez banki.

Wpływ WIBOR-u na kredyt i pojedynczego konsumenta

Stopa referencyjna wpływa na cenę wielu instrumentów finansowych – w tym również kredytów. To właśnie m.in. od jego wysokości zależy miesięczna rata, którą musisz odprowadzić do banku.

  • Oprocentowanie Twojego kredytu składa się ze stałej marży banku oraz stopy referencyjnej. Musisz więc pamiętać, że wysokość rat może się zmieniać – warto więc mieć to na uwadze podczas planowania wydatków i mieć odrobinę większy zapas gotówki.
  • WIBOR wpływa też na to, jaki zysk uzyskasz z lokat bankowych czy obligacji.
  • Jeśli jakaś instytucja spodziewa się pogorszenia sytuacji ekonomicznej, podnosi proponowaną przez siebie stawkę WIBOR. Wystarczy, że podobnie postąpią pozostałe banki, a raty Twojego kredytu pójdą w górę.

WIBOR odzwierciedla sytuację na rynku. Wpływa więc na niego sytuacja gospodarcza kraju i regionu, PKB, inflacja, a także stopy procentowe ogłaszane przez Radę Polityki Pieniężnej. Warto znać jego stawkę, żeby nie być zaskoczonym, gdy nagle wzrosną raty Twojego kredytu. 

Mało? Czytaj kolejny wpis...