Źródła pieniędzy

Pamiętam bardzo dobrze, jak odkryłam źródło pieniędzy w swoim życiu. Jeszcze w liceum zaczęłam pracować na wakacjach. Była to praca fizyczna, która pokazała mi, że trzeba obrać setki ziemniaków dla kolonistów, aby zarobić trochę grosza na drobne wydatki.

Zawsze silna była we mnie potrzeba niezależności i sprawczości, a to dobitnie pokazało mi, że rodzicie nie są jedynym źródłem pozyskiwania pieniędzy. Odkryłam nowy ląd. Dołożyłam do tego odkrycia naukę od rodziców, a mianowicie „ucz się pilnie i zdobądź dobrą pracę, a będziesz mieć na dobre życie”. Praca, etat, pensja. Tak w trzech słowach można podsumować wczesną edukację finansową, jaką wyniosłam z domu. O finansowej edukacji wczesnoszkolnej nie ma co mówić, bo takiej nie otrzymałam. Ty pewnie też.

Kolejne lata mojego życia upłynęły na stosowaniu strategii: pracuję, rozwijam się zawodowo, zarabiam coraz więcej. Przy czym stale było to jedno źródło dochodów. Jedno! Ciężko uznać za sukces w dywersyfikacji przychodów zamążpójście, czyli pozyskanie drugiej pensji. Niestety większość kobiet robi podobnie. Zadasz mi pytanie: „Jak mogę mieć więcej pensji, skoro jestem tylko jednym człowiekiem? Skąd mogę czerpać kolejne przychody, skoro pracuję przez 8 godzin na dobę w jednej firmie? Przecież się nie rozdwoję?”. A może jednak?

Możesz posadzić nieskończenie wiele sadzonek, z których wyrosną Twoje przychody. Z jednych mniej, z innych więcej. Część nie będzie owocowała, ale inna wyśmienicie. Samo się to nie będzie działo. Konieczna jest opieka: informacje i edukacja finansowa, czyli Twoja inteligencja finansowa. Twój finansowy ogródek może pięknie kwitnąć, i do tego chcę Cię przekonać.

Chcę Ci także pokazać, jak wspomniany ogródek przychodów może się rozwijać. Nazywam to schodami rozwoju finansowego. Krok po kroku, coraz dalej, coraz wyżej.

Zaczynasz na etacie (1). To bardzo ważny etap, bo uczysz się, zdobywasz wiedzę i doświadczenie. Zarabiasz coraz więcej, możesz zacząć oszczędzać kapitał, który jest podstawą do dalszych kroków. Polecam Ci „wyciskanie” z etatu maksymalnie dużo. Korzystaj ze szkoleń, wyjazdów zagranicznych i poszerzania kontaktów. Buduj rozpoznawalność własnego nazwiska w branży. Negocjuj skutecznie – wynagrodzenie to jedno, ale równie cenne są takie bonusy, jak fundusz emerytalny, samochód, MBA... wszystko to, co pozwoli Ci gromadzić pieniądze teraz i w przyszłości.

  • Krok 1.: ETAT – dostajesz pracę
  • Krok 2.: SAMOZATRUDNIENIE – sama sobie dajesz pracę
  • Krok 3.: PROWADZENIE FIRMY (BIZNES) – Ty dajesz pracę innym ludziom
  • Krok 4.: INWESTOWANIE – pieniądze pracują dla Ciebie

Krok na stopień wyżej – samozatrudnienie (2). Samozatrudnienie oznacza także sytuację, gdy sama sobie dajesz pracę. Samozatrudnieni to często stomatolodzy, prawnicy, mechanicy, tłumacze, czyli wielki rynek freelancerów. Ból bywa taki, że jak się nie pracuje, to się nie zarabia.

Moment przełomowy następuje wtedy, kiedy samozatrudniony nie zwątpi i nie zawróci, a wręcz pójdzie dalej. To moim zdaniem najtrudniejsza chwila – rozpoczęcie budowy prawdziwego biznesu (3), a mianowicie firmy opartej na bardzo konkretnych procesach i standardach, rozwijającej się dzięki pracy zatrudnionych ludzi, a nie własnej.

Tutaj celem jest biznes zatrudniający nawet 500 pracowników. To z pewnością jeden z największych wyzwań w życiu zawodowym, ale za to najbardziej ekscytujący i najbardziej rozwojowy. Podjęcie się go nie dotyczy jedynie ambicji, ale tego, że tylko tak biznes daje ogromne możliwości generowania kapitału, który jest potrzebny do dalszego rozwoju i inwestowania.

Dalej – inwestycje (4), gdzie pieniądze pracują dla Ciebie. Ile musi być tych pieniędzy, żeby dały mi nie tylko utrzymanie bez pracy, ale też pewne luksusy? Pamiętaj, że możesz stać się inwestorem pracując na etacie. Tylko ile jesteś w stanie wtedy zainwestować? Duży biznes jest właśnie po to, abyś miał szansę zgromadzić odpowiednio dużo kapitału (gotówki), żeby móc inwestować. Coś trzeba włożyć do tej maszyny, żeby chciała dać więcej. Uczysz się biznesu, żeby wzrastał i generował dla Ciebie coraz więcej gotówki. Uczysz się inwestować pieniądze, żeby przynosiły Ci kolejne.

  • Gdzie Ty obecnie się znajdujesz?
  • Dokąd zmierzasz? Czy masz plany związane z rozwojem swoim swoich przychodów?
  • O ile chcesz zwiększyć swoje miesięczne przychody?
  • Jakie działania podjęłaś już, aby zarabiać więcej?

Podejmij wyzwanie, bo warto!

Mało? Czytaj kolejny wpis...

Przeczytaj też